Irlandczyk (2019) – czyli świat oczami weterana

Monumentalizm bywa względny, zwłaszcza gdy jest mowa o dokonaniach. Kto? Kiedy? To już stare czasy, nikt by tego nie pamiętał. Lecz dla niektórych wydarzenia nie milkną i nie uciekają w cień. Taką osobą jest Martin Scorsese, reżyser filmu „Irlandczyk” (2019). Film opowiada o rozsławionej opowieści, rozgrywającej się w powojennej Ameryce. To tam, oszust i płatny zabójca Frank ‚Irlandczyk‚ Sheeer’an, wynajmowany był przez największych przestępców XX w. Były weteran II wojny światowej doskonale znał się na swoim rzemiośle. Miał także powiązania z jedną z bardziej znanych rodzin-mafii – rodziną Bufalino.

Steven Zaillian znakomicie odtworzył realia panujące w owym przestępczym świecie. Scenariusz w spokoju pozwala widzom przejść wielowątkową, długą i krętą historię Franka Sheeran’a (Robert De Niro) w formie jego własnych wspomnień. Brak tu eleganckiego pleneru i symetrycznych walk na gołe pięści. Za to spotkamy bardzo realistyczne przestawienie opowieści. Wróćmy do wydarzeń z tamtych czasów. Do śmierci Jimmy’ego Hoffa. Co się właściwie wydarzyło? To pytanie, zadawane było przez długie, długie lata. Odpowiedzią na nie, była postać związana ze zorganizowaną przestępczością tamtych lat, nie kto inny, tylko właśnie ‚Irlandczyk‚.

Irlandczyk
filmozercy.com

Martin Scorsese, ubrał tą opowieść w jedna całość. Całość mijających dekad z udziałem najważniejszych bohaterów takich jak Jimmy Hoff, Felix „Chuda Brzytwa” DiTullio, Angelo Bruno, Russell Bufalino. Już nie wspominając o zdecydowanie trafnym i skutecznym doborze aktorów. W kolejności: Al Pacino z wachlarzem przestępczej filmografii, w której nie sposób nie wspomnieć o filmie „Ojciec chrzestny” (1972) , Bobby Cannavale także preferujący podobne klimaty filmowe. Gwiazda serialu: „Mr. Robot” oraz „Zakazane imperium„. Harvey Keitel, kluczowy bohater produkcji „Wściekłe psy„(1992) oraz Joe Pesci, związany z kultową ekranizacją „Chłopcy z ferajny” (1990) tak samo jak i główny bohater naszej produkcji, Robert De Niro.

Bogaty świat kryminalnych manewrów odwzorowany został na rzeczywistych wydarzeniach świata polityki i przestępczych zbrodni, które zostały opisane w książce, pt.”I Heard You Paint Houses”. Dzieło stało się właściwie podstawą do nakręcenia naszego „Irlandczyka„.

Zobacz ten film online!

wypozycz-film.pl to strona która prezentuje prawdopodobnie największą bazę filmów oraz seriali. Znajdziesz tutaj obiektywne rankingi filmowe oraz serialowe. Dzięki tej stronie możesz sam wyselekcjonować najlepsze filmy oraz sprawdzić ich dostępność online.
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement