Najpopularniejsze motywy maturalne występujące w filmach i serialach. Te filmy i seriale musisz obejrzeć przed maturą. Cz. I

Matura z języka polskiego, choć każdego roku różni się od siebie, oparta jest jednak na podobnych schematach. Zarówno na jej pisemnej, jak i ustnej części spotkamy się z zadaniami, które będą wymagały od nas przywołania literatury czy dzieł kultury odnoszących się do różnych motywów literackich. Najczęstszymi z nich są m.in. motyw miłości, motyw cierpienia i śmierci, motyw buntu czy motyw przemiany bohatera. W tym artykule przywołamy tytuły filmowe oraz seriale, które mogą okazać się przydatne i użyteczne na maturze. Warto pamiętać, że przytaczając w swojej pracy film lub serial, tak samo jak wygląda to z pozycją książkową, należy podać jego twórcę oraz rok produkcji.

Motyw śmierci i cierpienia

Śmierć jest jednym z najczęściej pojawiających się motywów w filmach czy serialach. Zapewne każdy byłby w stanie przywołać w pamięci choć kilka pozycji, w których ona występuje. My zatem postaramy się robić go na kilka części i podać przykłady, które dobrze je obrazują oraz takie, które są jednocześnie ciekawe i warte obejrzenia.

Śmierć jako motywacja do działania.

1. Breaking Bad – jeden z popularniejszych w ostatnich latach seriali, emitowany w latach 2008-2013, którego twórcą jest Vince Gilligan.

Główny bohater, Walter White (Bryan Cranston), zostaje postawiony przed faktem, że jest nieuleczalnie chory. Mając na uwadze żonę Skyler (Anna Gunn) oraz dwójkę dzieci, postanawia zrobić coś, co zapewni im godne warunki życia nawet po jego śmierci. W związku z tym, rozpoczyna współpracę ze swoim byłym uczniem Jessem (Aaron Paul) polegającą na produkcji i dystrybucji narkotyków. Nieunikniona i zbliżająca się śmierć jest motywacją, lecz w tym przypadku objawia się również jako wymówka do czynienia niemoralnych, nieakceptowalnych społecznie rzeczy pod przykrywką czynienia dobra na rzecz swoich najbliższych.

2. Witaj w klubie dramat biograficzny z 2013 roku, którego reżyserem jest Jean-Marc Vallée.

Film opowiada historię Rona Woodroofa (Matthew McConaughey), który dowiaduje się, że jest nosicielem wirusa HIV, a jego życie ma już wyznaczoną datę końcową. Bohater nie przyjmuje do wiadomości takiej wizji przyszłości, a jego sposobem walki z chorobą staje się poszukiwanie lekarstwa. Stopniowo motywacja do życia w obliczu śmierci czyni z niego biznesmena, który wraz ze swoim przyjacielem Rayonem (Jared Leto) tworzy cały system pomocy osobom chorym na AIDS. Motyw śmierci w tym przypadku również idealnie obrazuje jak motywacja w jej obliczu potrafi utrzymać przy życiu.

W powiązaniu z tym motywem warto obejrzeć także: Choć goni nas czas (2007, reż. Rob Reiner), Gwiazd naszych wina(2014,reż. Josh Boone), Siedem (1995, reż. David Fincher), Interstellar (2014, reż. Christopher Nolan), Bogowie (2014, reż. Łukasz Palkowski), Szkoła uczuć (2002, reż. Adam Shankman), Wiedźmin (2019, reż. Lauren Schmidt).

Śmierć w czasach wojny

1. Pełny magazynek (1987) – dramat wojenny w reżyserii Stanleya Kubricka.

Film przedstawia historię młodego amerykańskiego chłopaka Jokera (Matthew Modine), który przechodzi pełną wojskową drogę – od szkolenia w obozie po otwarte pole walki w Wietnamie. Motyw śmierci nie daje o sobie zapomnieć przez cały czas trwania filmu. Bohater zmierza się z nią w różnych okolicznościach, widzimy morderstwa, samobójstwo czy ofiary zbiorowych egzekucji. Śmierć, zasłużona czy nie, jest nieodłącznym elementem wojny.

2. Chłopiec w pasiastej piżamie (2008) – dramat wojenny w reżyserii Marka Hermana.

W porównaniu do poprzedniej pozycji, ten film przedstawia wojnę od zupełnie innej strony. Nie znajdziemy w nim otwartej walki, pola bitwy czy wojska. Poznamy za to historię syna niemieckiego oficera SS (Asa Butterfield), który zaprzyjaźnia się z żydowskim chłopcem (Jack Scanlon) przebywającym w obozie koncentracyjnym. Motyw śmierci przedstawiony oczami ośmioletniego chłopca, który nie potrafi zrozumieć, czego jest świadkiem, wybrzmiewa przez cały film. Bezcelowa śmierć niewinnych osób, przedstawiona jest tutaj z całkiem innej perspektywy.

W powiązaniu z tym motywem warto obejrzeć także: Ostatni samuraj (2003, reż. Edward Zwick), Szeregowiec Ryan (1998, reż. Steven Spielberg), Pianista (2002, reż. Roman Polański), Bękarty wojny (2009, reż. Quentin Tarantino), Lista Schindlera (1993, reż. Steven Spielberg), Pan życia i śmierci (2005, reż. Andrew Niccol), Przełęcz ocalonych (2016, reż. Mel Gibson).

wypozycz-film.pl to strona która prezentuje prawdopodobnie największą bazę filmów oraz seriali. Znajdziesz tutaj obiektywne rankingi filmowe oraz serialowe. Dzięki tej stronie możesz sam wyselekcjonować najlepsze filmy oraz sprawdzić ich dostępność online.
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement