Najpopularniejsze motywy maturalne występujące w filmach i serialach. Te filmy i seriale musisz obejrzeć przed maturą. Cz. II

Filmowy motyw cierpienia

1. Joker (2019)dramat w reżyserii Todda Phillipsa

Film, o którym w zeszłym roku było wyjątkowo głośno, był wielokrotnie nagradzany. Joaquin Phoenix, tytułowy Joker, zdobył za tę rolę Oscara na tegorocznej gali. Nie da się ukryć, że był to prawdziwy popis aktora, jeśli chodzi o sztukę przedstawiania i przekazywania uczuć. Właśnie do tego się odniesiemy, ponieważ jednym z głównych elementów tej postaci było dotkliwe cierpienie, którego nie sposób nie zauważyć. Joker, komik z nieuleczalną chorobą powodującą u niego nagłe ataki śmiechu, jest postacią wyjątkowo tragiczną. Narastające w nim cierpienie i poczucie niespełnienia w pewnym momencie kumuluje się i wybucha, popychając naszego bohatera do popełnienia zbrodni. Do dalszych jego losów wrócimy za moment, przy okazji omawiania kolejnego z motywów.

2. Whiplash (2014) – dramat muzyczny, którego reżyserem jest Damien Chazelle.

Cierpienie może mieć różne przyczyny i różnie też można na nie reagować. Bohater tego filmu, Andrew (Miles Teller), jest młodym perkusistą, który za wszelką cenę chce dołączyć do wybitnej czołówki muzyków jazzowych. Jego ceną jest właśnie cierpienie, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Wielogodzinne, wycieńczające próby a także psychiczne wręcz znęcanie się nad nim przez poważanego nauczyciela nie są w stanie zniechęcić ucznia. Cierpienie jest dla niego dowodem na to, że pnie się w górę do tego stopnia, że sam się przyczynia do jego pogłębiania. Czy jednak ta gra jest warta świeczki?

W powiązaniu z tym motywem warto obejrzeć także: Zielona mila (1999, reż. Frank Darabont), Requiem dla snu (2000, reż. Darren Aronofsky), Nietykalni (2011, reż. Olivier Nakache), Wyspa tajemnic (2010, reż. Martin Scorsese), Piękny umysł (2001, reż. Ron Howard), Ciekawy przypadek Benjamina Buttona (2008, reż. David Fincher), Lot nad kukułczym gniazdem (1975, reż. Miloš Forman).

Motyw buntu w filmach i serialach

Kolejnym motywem, który często pojawia się na maturze jest motyw buntu. Przejawiany na różne sposoby, ma symbolizować jedność, determinację czy walkę z systemem.

1. Dom z papieru (2017- ) – jeden z najpopularniejszych aktualnie seriali, którego twórcą jest Álex Pina.

Serial opowiada losy grupy ośmiorga przestępców, którzy pod czujnym okiem Profesora (Álvaro Morte) planują i przeprowadzają napad na hiszpańską mennicę narodową. Historia tego serialu jest o tyle ciekawa, że bunt przeciwko systemowi, który jest tam przedstawiony nie zamknął się  w obrębie telewizyjnej produkcji. Motyw ten tak poruszył ludzi, że serial stał się realną inspiracją a czerwone kombinezony, maska Salvadora Dalego oraz pieśń włoskich antyfaszystowskich partyzantów „Bella ciao!” stały się prawdziwymi symbolami buntu przeciwko systemowi na całym świecie.

2. Joker (2019) – dramat w reżyserii Todda Phillipsa.

Po raz kolejny wracamy do Jokera, ponieważ jest on idealnym przykładem również tego, jak cierpienie może przerodzić się w bunt. Czyn, którego bohater dokonał, stał się symbolem buntu. Zapoczątkował on swego rodzaju ruch oporu biedniejszych klas społecznych przeciwko tym zamożniejszym. Jego dalsze poczynania uruchomiły całą falę buntowniczych działań mniej czy bardziej niezgodnych z prawem.

3. Carte blanche (2015) – polski dramat Jacka Lusińskiego.

Film, który pokazuje, że bunt nie zawsze musi być prowadzony na większą skalę i nie musi być prowadzony przeciwko systemowi. Kacper (Andrzej Chyra), nauczyciel historii, dowiaduje się, że nieodwracalnie traci wzrok. Nie chcąc utracić pasji, jaką jest przekazywanie wiedzy innym, za wszelką cenę stara się ukryć postępującą chorobę. Jest to pewnego rodzaju wewnętrzny bunt bohatera, który pomaga mu zaadaptować się do nowego stanu rzeczy. Bunt potrzebny do tego, aby nie poddać się chorobie i nie popaść w depresję z powodu utraty pasji, a nauczyć się z nią żyć w całkiem nowy sposób.

W powiązaniu z tym motywem warto obejrzeć także: Igrzyska śmierci (2012, reż. Gary Ross), Matrix (1999, reż. Lilly Wachowski), Młodzi gniewni (1995, reż. John N. Smith), Braveheart – waleczne serce (1995, reż. Mel Gibson), Dwunastu gniewnych ludzi (1957, reż. Sidney Lumet), V jak Vendetta (2006, reż. James McTeigue), Wszystko za życie (2007, reż. Sean Penn).

wypozycz-film.pl to strona która prezentuje prawdopodobnie największą bazę filmów oraz seriali. Znajdziesz tutaj obiektywne rankingi filmowe oraz serialowe. Dzięki tej stronie możesz sam wyselekcjonować najlepsze filmy oraz sprawdzić ich dostępność online.
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement