NAJPOPULARNIEJSZE MOTYWY MATURALNE WYSTĘPUJĄCE W FILMACH I SERIALACH. TE FILMY I SERIALE MUSISZ OBEJRZEĆ PRZED MATURĄ. CZ. III

Motyw przemiany bohatera w filmach i serialach online

1. Green book (2018) komediodramat w reżyserii Petera Farrelly’ego.

Na początku filmu poznajemy jednego z dwóch głównych bohaterów, Tony’ego Lipa (Viggo Mortensen), mocno wiernego rasistowskim stereotypom. Ze względu na ciężką sytuację materialną, zostaje przymuszony on do podjęcia tymczasowej pracy jako szofer. Jak się okazuje, ma pracować jako kierowca czarnoskórego muzyka dr Don Shirleya (Mahershala Ali). Tony, z początku wrogo nastawiony, nawet nie próbuje nawiązać żadnego kontaktu z pracodawcą, wykonuje tylko swoje obowiązki. Jednak wspólna podróż przez Stany Zjednoczone i historie, których oboje są świadkami sprawiają, że nasz bohater zaczyna coraz bardziej przychylnie traktować swojego kompana. Początkowe negatywne stereotypy ustępują miejsca prawdziwej relacji. Przez cały film możemy obserwować stopniową przemianę bohatera z wrogo nastawionego rasisty do człowieka dobrego, darzącego szacunkiem każdego, niezależnie od koloru skóry.

2. Lśnienie (1980) – horror w reżyserii Stanley’a Kubricka.

Choć motyw przemiany bohatera najczęściej przedstawiany jest w optymistycznym świetle – od zła do dobra, to nie zawsze musi tak to wyglądać. Film Lśnienie oparty na powieści Stephena Kinga o tym samym tytule przedstawia nam losy pisarza Jacka Torrance’a (Jack Nicholson). Jack razem ze swoją żoną Wendy (Shelley Duvall) oraz kilkuletnim synem Dannym (Danny Lloyd) wyjeżdża do opuszczonego poza sezonem hotelu, aby przyjąć tam stanowisko stróża. Początkowo idealne miejsce, które pozwalało artyście kontynuować pisanie jego powieści, zamienia się w odizolowane od świata źródło horroru. Przez całą długość filmu obserwujemy stopniową przemianę bohatera. Od spokojnego ojca i męża do poirytowanego, agresywnego człowieka, który jest w stanie dopuścić się wszystkiego. Nawet wyrządzenia krzywdy własnej rodzinie.

W powiązaniu z tym motywem warto obejrzeć także: Buntownik z wyboru (1997, reż. Gus Van Sant), Stowarzyszenie umarłych poetów (1989, reż. Peter Weir), Rain Man (1988, reż. Barry Levinson), Adwokat diabła (1997, reż. Taylor Hackford), Czarny łabędź (2010, reż. Darren Aronofsky), Chłopcy z ferajny (1990, reż. Martin Scorsese), Gwiezdne wojny: Część III – Zemsta Sithów (2005, reż. George Lucas).

wypozycz-film.pl to strona która prezentuje prawdopodobnie największą bazę filmów oraz seriali. Znajdziesz tutaj obiektywne rankingi filmowe oraz serialowe. Dzięki tej stronie możesz sam wyselekcjonować najlepsze filmy oraz sprawdzić ich dostępność online.
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement