NAJPOPULARNIEJSZE MOTYWY MATURALNE WYSTĘPUJĄCE W FILMACH I SERIALACH. TE FILMY I SERIALE MUSISZ OBEJRZEĆ PRZED MATURĄ. CZ. IV

Motyw miłości w filmach i serialach online dostępnych na platformach VOD

Nie da się ukryć, że tak samo jak motyw śmierci, motyw miłości jest obecny w większości produkcji filmowych. Miłość ta może dotyczyć różnych płaszczyzn, kobieta-mężczyzna, rodzic-dziecko czy chociażby człowiek-zwierzę. Nie ciężko więc znaleźć przykłady, które mogłyby posłużyć nam jako pomoc na pracy maturalnej. Jednak aby rozwiać jakiekolwiek wątpliwości, przytoczymy kilka z nich.

1. Zanim się pojawiłeś (2016) – melodramat, którego reżyserką jest Thea Sharrock.

Historia oparta jest na powieści Jojo Moyes. Młoda dziewczyna z małego miasteczka, Lou (Emilia Clarke), natrafia na ofertę pracy jako opiekunka osoby niepełnosprawnej. Gdy zgłasza się na miejsce, okazuje się, że chodzi o opiekę nad zamożnym młodym mężczyzną, który jest całkowicie sparaliżowany Na przestrzeni spędzanego wspólnie czasu, więź między Lou a Willem (Sam Claflin) zaczyna się zmieniać. Stopniowo powstaje między nimi uczucie, jednak nawet mimo tego, mężczyzna nie zapomina o pewnym postanowieniu. Motyw miłości, rosnących uczuć między dwojgiem ludzi jest tutaj przedstawiony jasno, ujmująco i z dawką dobrego humoru.

2. Życie jest piękne (1997)dramat wojenny Roberto Benigniego.

Film przedstawia motyw miłości w zgoła odmienny sposób, możemy zobaczyć miłość rodzica do dziecka, która potrafi być motywacją do przetrwania najgorszego. Guido (Roberto Benigni) wraz z synem Giosué (Giorgio Cantarini) zostają zamknięci w obozie koncentracyjnym. Guido, kierowany ojcowską miłością, stara się robić wszystko, aby zaoszczędzić swojemu synowi cierpienia spowodowanego sytuacją w jakiej się znajdują.

W powiązaniu z tym motywem warto obejrzeć także: Titanic (1997, reż. James Cameron), Pamiętnik (2004, reż. Nick Cassavetes), Lektor (2008, reż. Stephen Daldry), Ona (2013, reż. Spike Jonze), Edward Nożycoręki (1990, reż. Tim Burton), Zimna wojna (2018, reż. Paweł Pawlikowski), Czekolada (2000, reż. Lasse Hallström).

Motywów przytaczanych na maturach możemy znaleźć o wiele więcej, jednak nie da się ukryć, że te wymienione i opisane wyżej, są najczęstszymi z nich. Warto jednak mieć to na uwadze, aby nie dać się zaskoczyć podczas matury. W związku z tym, jako bonus dla wytrwałych, przytoczymy kilka produkcji, które są wręcz przepełnione różnego rodzaju motywami. Mogą służyć więc jako deska ratunku, kiedy ciężko będzie wydobyć konkretny film czy serial z pamięci. Oto one:

1. Harry Potter (2001-2011) – opowieści głównych bohaterów granych przez Daniela Radcliffe’a, Ruperta Grinta i Emme Watson zna już chyba każdy. Nie będzie problemem więc znaleźć tam motywy takie jak: motyw śmierci, miłości, buntu, przyjaźni, ale też motyw przemiany bohatera, samotności czy cierpienia.

2. Ojciec chrzestny (1972) – klasyk kina gangsterskiego w reżyserii Francisa Forda Coppoli. Genialna obsada, w której w rolach głównych zobaczymy Marlona Brando czy Al Pacino przyciąga uwagę a porachunki włoskiej mafii tworzą niepowtarzalny klimat. Oczywiście z tego filmu również możemy sporo dla siebie wyciągnąć: motyw domu, rodziny czy wojny, w tym przypadku między gangami, są wyjątkowo dobrze przedstawione.

3. Gra o tron (2011-2019) – niezwykle popularny serial na podstawie powieści George’a R. R. Martina, którego twórcami są David Benioff oraz D.B. Weiss. Niezwykle bogata we wszelkiego rodzaju motywy historia kilku rodów a przy tym produkcja po prostu warta uwagi. Motywy na jakie możemy tu natrafić to wyjątkowo rozbudowany motyw śmierci, a także motyw wojny, miłości, przyjaźni, przemiany bohatera oraz wiele innych, zależy to już tylko i wyłącznie od naszej własnej interpretacji. Serial ten przepełniony jest intrygami, tajemnicami oraz różnego rodzaju relacjami pomiędzy bohaterami, co daje nam spore pole do popisu.

Aktualna sytuacja daje nam naprawdę sporo czasu, który możemy poświęcić na nadrabianie filmowych i książkowych zaległości. Warto więc w pierwszej kolejności sięgnąć po tytuły, które, poza samą rozrywką, mogą dodatkowo okazać się dla nas przydatne i wartościowe.

wypozycz-film.pl to strona która prezentuje prawdopodobnie największą bazę filmów oraz seriali. Znajdziesz tutaj obiektywne rankingi filmowe oraz serialowe. Dzięki tej stronie możesz sam wyselekcjonować najlepsze filmy oraz sprawdzić ich dostępność online.
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement